محوطه سازی ساختمان مسکونی در تهران

در کشور ما با توجه به وجود فراوانی اقلیم میزان انرژی برای سرمایش و گرمایش در هر منطقه آب و هوایی متفاوت است. آن چیزی که تحت عنوان محوطه سازی می شناسیم با استفاده از درختان و گیاهان مختلف می تواند از به صورت محسوس از مصرف انرژی در سرمایش و گرمایش بکاهد.

شاد تا به حال به این نکته توجه نکرده باشید که سایه درختان می تواند در فصول گرما بسیار زیاد در مصرف انرژی ساختمانی تاثیرگذار باشد.نکته دیگری که بیشتر در مبحث تنظیم شرایط محیطی به چشم می آید استفاده از درختان در عبور جریان هوا و هدایت آن و همینطور عمل تبخیر گیاهان است.

برای محوطه سازی و اجرای فضای سبز باید از مهندسین حرفه ای کمک بگیرید. زیرا این گروه از مهندسین می توانند محیط زیبای مورد انتظار شما را پیاده سازی کنند. امروزه بسیاری از مردم به اهمیت داشتن فضایی زیبا که می تواند برای آنها شادی بخشد، پی برده اند، از این رو طرفداران دکوراسیون داخلی و طراحان دکور روز به روز در حال افزایش هستند. برخی از مردم ممکن است این تصور را داشته باشند که هزینه کردن برای فضای سبز و باغبانی معقول به نظر نمی رسد، اما واقعیت این است که مردم به دلیل تغییر سبک زندگی و دور شدن از فضای طبیعی مجبور میشوند این پول را خرج کنند.

محوطه سازی فضای سبز به مکان و جای خاصی محدود نمی شود و هر فضایی که دارای منظره باشد و به نحوی در مسیرهای عمومی و یا خصوصی قرار گیرد، میتوان محوطه سازی مناسبی ایجاد می کند. محوطه سازی در معماری می تواند طیف وسیعی را پوشش دهد و برای یک باغچه کوچک تا یک زمین بزرگ با کاربری های مختلف می توان محوطه سازی فضای سبز کرد.

مسلما هر چه فضا بزرگتر باشد طراح باید زمان و انرژی بیشتری صرف کند و قطعا هزینه طراحی فضای سبز در چنین شرایطی افزایش خواهد یافت. طراحان و معماران هر فضا با توجه به کاربری و محدودیت هایی که وجود دارد باید به تعداد زیادی از نکات توجه داشته باشند که در ادامه به برخی از این نکات پرداخته می شود.

محوطه سازی ساختمان در تهران

ما در آرادکو با حضور کارشناسان طراحی فضای سبز کاملا به اصول اولیه و حرفه ای طراحی محیطی با رعایت کامل مصرف انرژی واقف هستیم. تحقیقات بعمل آمده در زمینه میزان انرژی مصرفی خانه ها، حاکی از این است که کاهش مصرف 50 % در جهت سرمایش و  25% انرژی در جهت گرمایشبه واسطه محوطه سازی است.

محوطه سازی در اصل استفاده از انواع المان های متفاوت و جایگذاری مناسب آنها در کنار هم می باشد که به منظور زیباسازی و زیبایی کلی در فضای بیرونی است. محوطه سازی یا مهندسی لنداسکیپ عضوی گسترده در صنعت ساختمان است.

گیاهان در طراحی فضاهای سبز عامل مهم و نقش اصلی در ایجاد محیطی جذاب و دلنشین دارند. در واقع گیاهان به دلیل ویژگی های خاص خود یعنی حجم، شکل و فرم هندسی می توانند نقش موثری در ایجاد فضا داشته باشند.

برای طراحی فضای سبز از گیاهان می توانند به عنوان دیوار سقف و کف استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر گیاهان به صورت فله و ردیفی کاشته شوند، می توان آنها را مانند دیوارها شکل داد. تشکیل یک دیوار سبز شاخه های پهن و متراکم بالای درختان می توانند گزینه مناسبی برای پشت بام ها باشند که گاهی به همین شکل ایجاد می شوند.

بنابراین، گیاهان در یک فضا به راحتی می توانند بخش های مختلفی را که نه تنها فضای سبز شما را تشکیل می دهند، بلکه می توانند یک تقسیم بندی مناسب برای محوطه شما ایجاد کنند.

یکی از مهم ترین کارهایی که باید قبل از طراحی المان ها یا هر کاری انجام داد، بررسی موقعیت مکانی امکانات و عناصر است. شاید یکی از بزرگ‌ترین دلایلی که باعث می‌شود برخی پروژه‌ها با شکست مواجه شوند یا به نتیجه رضایت‌بخشی دست نیابد، عدم توجه دقیق به این مرحله از کار باشد.

محدودیت‌های طراحی و اجرای تاسیسات نیز باید به دقت در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال، گاهی اوقات امکان حذف برخی از درختان وجود ندارد و یا در جای خود تاسیسات فضاهایی وجود دارد که قابل جابجایی یا حذف نیستند. محدودیت دیگری که می تواند برای طراح مشکل ساز شود محدودیت های مالی است. به همین دلیل، طراح باید تا حد امکان محدودیت های مالی را در نظر بگیرد.

البته اگر کارفرما هزینه طراحی محوطه و هزینه اجرای محوطه سازی را هزینه قابل توجهی در نظر بگیرد، امکان استفاده از مصالح با کیفیت بالاتر وجود خواهد داشت. هر چقدر هم که برای راه اندازی پول بیشتری در نظر گرفته شود، نیاز به تعمیر قطعات قبلی و فرسوده مختلف به حداقل می رسد.

جایگاه محوطه سازی

با رشد بیش از پیش جمعیت و افزایش آپارتمان نشینی،دسترسی ها به فضای سبز کاهش یافته از این جهت اجرای محوطه سازی افزایش پیدا کرده است. این نکته شایان توجه است که ایجاد لنداسکیپ موجب افزایش ارزش ملک می گردد.

محوطه سازی مجتمع تجاری در تهران

فضای سبز در محوطه سازی

فضای سبز به ایجاد پوشش سبزی متناسب با موقعیت جغرافیایی محلی که در حال محوطه سازی آن هستید، گفته می‌شود. استفاده از انواع درختان و درختچه‌های سبز، گیاهان مختلف تزئینی انواعی از عناصر سبز هستند که در محوطه سازی به کار برده می‌شوند. استفاده از انواع فلاور باکس‌های چوبی، چمن طبیعی و مصنوعی نیز از دیگر مواردی هستند که در ایجاد فضای سبزی دلنشین به کار برده می‌شوند.

مسیرهای دسترسی در محوطه سازی

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه نمود مسیرهای دسترسی است که در کنار فضاها و ورودی های تعریف شده مختص فضای سبز می تواند چشم را به سمت و سویی گرایش دهد که مورد انتظار طراح و استفاده کنندگان است که این امر با استفاده از عناصری مانند اختلاف ارتفاع ،کم و زیاد شدن طول مسیر و همچنین استفاده از تراکم فضای سبز امکان پذیر است.

نمونه برداری از خاک باغ

همانطور که در بالا ذکر شد بررسی خاک یکی از کارهای مهمی است که در ابتدا باید مورد توجه قرار گیرد. خاک نامطلوب کار ساخت و ساز را با مشکلات جدی مواجه میکند، بنابراین باید اقدامات لازم برای اصلاح خاک انجام شود. برای این منظور باید از خاک نمونه برداری و در آزمایشگاه بررسی شود. نکته دیگری که نباید از آن غافل شد، بررسی وضعیت خاک قبل از اجرای فضای سبز است.

یکی از بزرگترین دلایل رشد نکردن گیاهان در برخی پروژه ها عدم توجه دقیق به وضعیت خاک است. شاید یک مهندس فضای سبز یا مهندس خاک بتواند با لمس فیزیکی زمین یا نگاه کردن به آن وضعیت کلی زمین را بررسی کند. اما گاهی در برخی از گونه های گیاهی موارد دیگری مانند PH خاک نیز نیاز به مطالعه و تحقیق دارد.
برای این منظور باید از خاک به درستی نمونه برداری شده و به آزمایشگاه خاک فرستاده شود. اهمیت این موضوع در مواقعی که محوطه سازی یک چمن در نظر گرفته می شود چند برابر افزایش می یابد. گاهی اوقات گیاهان و درختان به شوری خاک یا تغییرات آب و هوایی حساس هستند در نتیجه شناخت وضعیت خاک و نیاز گیاهان ضروری است و معمولاً به جای اصلاح خاک باید گیاهان مقاوم را انتخاب کرد.

 

سازه های مورد استفاده در فضای سبز

استفاده از مبلمان و دیگر سازه‌های فضای بازبه زیباسازی محوطه بیرونی کمک می‌نماید. استفاده از آلاچیق، پرگولا، نیمکت، فلاورباکس، آبنما و … تعدادی از این موارد هستند که باعث ایجاد تغییر مناسبی در فضا می‌گردند.

محوطه سازی باغ و ویلا در تهران

 نورپردازی فضا

نورپردازی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در محوطه سازی به آن توجه نمود چرا که بدون وجود نور مناسب در شب لذت از زیبایی محیط طراحی شده لنداسکیپ نا ممکن می‌گردد. استفاده از انواع نورپردازی‌های خاص و جذاب می‌تواند تاکیدی ویژه به جلوه خاص عناصر موجود باشد.

ایجاد استخر

یکی از المان های مهم  در محوطه سازی استخر است. استخر به عنوان قسمتی از محوطه سازی که مرتبط با آب می باشد  علاوه بر ایجاد احساس آرامش و تفریح، موجب زیباسازی فضا نیز می‌گردد. که این مورد نیز بستگی به نوع طراحی و اجرای استخر دارد.که بسته به میزان بودجه می توان از استخرهای خیلی خاص بهره برداری نمود که زیبایی دوچندانی به محیط طراحی شده می بخشد.

ساخت نهر و برکه

ایجاد نهر یا برکه در فضای بیرونی و در بستر محوطه سازی ،احساس بودن در طبیعت بکر را برای انسان ها تداعی می‌نماید و موجب برقراری احساس آرامش در محیط مصنوع شهری می‌گردد. استفاده از انواع گیاهان و جانوران آبزی می‌تواند به زیبایی هرچه بیشتر این المان‌ها کمک نماید.

ایجاد کف سازی مناسب

کف سازی مناسب فضاها تاثیر زیادی بر کیفیت محوطه می‌گذارد. آنچه که باید در کف سازی مورد توجه قرار گیرد تقسیم مناسب فضا، زیبایی، و دسترسی به بخش‌های مختلف است. استفاده از مواد و مصالح درجه یک و مناسب نیزدر کنار تنوع از دیگر موارد حائز اهمیت در ایجاد این بخش است.

مسیرچینی در محوطه سازی باغ ویلا

مسیرچینی باید به صورتی باشد که از درب ورودی باغ شروع شده و همه به تمامی نقاط اصلی باغ دسترسی داشته باشند. این مسیرچینی میتواند به صورت سنگفرش ، سنگ ریزه ای و یا نامرتب باشد و کاملا مرتبط با استایل و سبک معماری باغ باشد.

رنگبندی

در محوطه سازی، رنگ بندی یکی از المان های مهمی است که به صورت مستقیم با معماری باغ ویلا ارتباط دارد. این رنگ ها میتواند در بخش های مختلف باغ استفاده بشود. برای زیبایی بیشتر باید از رنگ های مختلف و شاد استفاده کنید، رنگ هایی مانند سفید باعث میشود در نگاه اولیه کمتر جلوه کند.

 

محوطه سازی فضای سبز تجاری و اداری

در طراحی فضاهای سبز مجتمع های تجاری و اداری بیش از آنکه کاربری فضاهای سبز در نظر گرفته شود زیبایی آن اهمیت دارد. البته باید قطعات را از نظر کاربردی نیز در نظر گرفت. اما باید چشم اندازهایی ایجاد کرد که از دور دیده شود. گیاهان مورد استفاده در محوطه سازی این نوع مجتمع ها اکثریت گیاهان بافت نرم محسوب می شوند. گاهی اوقات اگر شرایط مناسب وجود داشته باشد و محدودیتی برای فضای تجاری یا اداری وجود نداشته باشد، می توانید از درختان نخل در داخل محوطه فضا نیز استفاده کنید، البته به شرطی که سقف به اندازه کافی بلند باشد و تهویه و نور کافی وجود داشته باشد.

گیاهان گلدار در طراحی محوطه باید به گونه ای قرار گیرند که احتمال کندن ین به حداقل برسد. کاشت دیوارهای سبز و به طور کلی فضاهای سبز عمودی می تواند گزینه مناسبی برای مجتمع های تجاری و اداری باشد. حتی در شرایط دسترسی به پشت بام نیز می توان طراحی فضای سبز را به صورت روف گاردن در نظر گرفت.

 

 

گروه معماری و دکوراسیون داخلی آرادکو، با توجه به فضای شما، مشاوره حرفه ای به شما میدهد.

 

خدمات: محوطه سازی مجتمع تجاری / محوطه سازی ساختمان / هزینه محوطه سازی ساختمان / فضای سبز اداری و تجاری

5/5 - (1 امتیاز)
همین حالا از کارشناسان ما مشورت بگیرید
شماره دفتر مرکزی :
02144031125
02144073306

شماره همراه:
09001900676

بازسازی خانه
طراحی نمای ساختمان
اجرای کابینت آشپزخانه
محوطه سازی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.

خانه مقالاتتماسواتساپ